Haber Detayı
27 Haziran 2018 - Çarşamba 09:07 Bu haber 906 kez okundu
 
Çiftlik Bank skandalında yeni gelişme
DÜNYADAN Haberi


Osman Naim Kaya Türkiye'ye iade edilebilir! Çiftlik Bank skandalında yeni gelişme

Çiftlik Bank soruşturması kapsamında aranan ve Uruguay'da yakalanıp tutuklanan Osman Naim Kaya'nın Türkiye'nin iade talebine karşı mahkemeye itiraz başvurusunda bulunduğu öğrenildi. Açıklamasında 'Türkiye'ye iade edilmek istemiyorum' diyen Kaya'nın başvurusu mahkeme tarafından incelemeye alındı. İncelemenin ardından Uruguay makamları Kaya'nın Türkiye'ye iade edilip edilmeyeceğine karar verecek.

 

Çiftlik Bank soruşturmasının bir numaralı zanlısı Mehmet Aydın'ın Uruguay'daki ortağı ve bütün ticari ve hukuki bağlantılarını sağlayan kişi Osman Naim Kaya yakalandı. Kaya, sıradan bir işçi iken kısa süre özel jetlerle seyahat eden bir iş adamı haline geldi. Aydın ile Çiftlik Bank'ın Uruguay versiyonunu kurmak için çalıştı. Çiftlik Bank soruşturması başlayınca, savcılık hakkında Kırmızı Bülten çıkardı.

 

Bütün dünyada aranırken geçtiğimiz mart ayında Uruguay'da yakalandı ve tutuklandı. Türkiye, Kaya'nın iadesi için hemen harekete etti. Gerekli işlemleri başlatan Türkiye'nin iade talebi Uruguay makamlarına iletildi. Kaya, bunun üzerine Uruguaylı avukatları vasıtasıyla Uruguay'daki mahkemelere itiraz etti.

 

Milliyet'ten Musa Kesler'in haberine göre, başvurusunda Türkiye'ye iade edilmek istemediğini belirterek, Uruguay’da büyük çaplı işleri olan bir işadamı olduğunu ve Türkiye’deki soruşturmayla bir alakası olmadığını iddia etti. Kaya'nın itiraz başvurusu incelemeye alındı. İtirazın incelemesinin tamamlanmasının ardından Kaya'nın iade edilip edilmeyeceğine karar verilecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çiftlik, Bank, skandalında, yeni, gelişme,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv