Haber Detayı
02 Nisan 2018 - Pazartesi 21:28 Bu haber 1364 kez okundu
 
“ Çocuğun Korunması Ve Yararı İlkesi” Yasalaşmalı
Her yıl yüzlerce çoçuk Devlet Yetiştirme yurtlarından yasa gereği, yaşı belli bir seviyeye gelince ayrılmak zorunda kalıyor. -Bu çoçuklar topluma ne kadar adapte oluyor ? -Bu çocukların kaç tanesi işe yerleştiriliyor ? -İçlerinde kötü alışkanlıkları olan var mı ? İşte bu soruların cevaplarıyla o, çocukların sorunlarıyla yakından ilgilenen bir dernek var Ankara’da.Adı. Yurt Ayder Genel Başkanı kudret Bulut.Bu konuda çocukların topluma uyum sağlaması için çıkarılmış olan yasaların bazı konularda yetersiz kaldığını ifade ederek medya 24’e özel açıklamada bulundu.
YAŞAM Haberi


     Kısa adı Yurt Ayder (Yetiştirme Yurtları  Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği)  Genel  Başkanı Kudret Bulut, Öksüz ve yetim yurt çocuklarının, yetiştirme yurtlarından ayrıldıktan sonra işsiz, mesleksiz bırakıldıklarını, binlerce çocuğun mağdur olduğunu dile getirdi.          

 

 

    Genel Başkan Bulut, Yürürlüğe giren, “2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Yasasına 1988 yılında İzmir Milletvekili  Akın Gönen  tarafından yapılan  kanun teklifi ile ,  3413 sayılı yasa ile yetim ve öksüz yurt çocuklarının işe yerleştirilmesi kanunlaştırılmış, bu yasayı uygulayan idari makamlar kanun koyucunun çocuğun lehine düzenlenen bu yasayı uygulamada dar yorumları ile birçok mağduriyetlere sebep olmuşlardır.”Yanı sıra günümüzde torba yasa ile bu yorum ve uygulama hatalarının bir kısmı düzeltilmek üzere olduğunu anımsatarak, ancak bu düzeltilmenin tam olması için erken koruma kararı kaldırılanlar ile 18 yaş öncesi işlenen suçlarla ilgili düzenleme ile uygulamada daima “ Çocuğun Korunması Ve Yararı İlkesi Gözden Kaçırılmamalıdır”, hükmüde yer almalıdır. Aksi halde yine yıllarca bir kısım yetim ve öksüz yavrumuzun feryadı devam edecektir.”dedi.

Bu konuya ilgilerinden dolayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Sayın  , Fatma Betül Sayan Kaya ve Genel Müdürlük  yetkililerine başarılar diler bu hususu  değerlendirileceği inancıyla şimdiden teşekkür dileklerimizi sunarız.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “, Çocuğun, Korunması, Ve, Yararı, İlkesi”, Yasalaşmalı, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv