Haber Detayı
26 Nisan 2017 - Çarşamba 20:23 Bu haber 13247 kez okundu
 
DÜNYANIN EN GÜÇLÜ PASAPORTLARI SAHİP ÜLKELER ALMANYA VE SİNGAPUR
TURİZM Haberi


Dünyanın “en güçlü” pasaportlarına sahip ülkelerin Almanya ve Singapur olduğu belirlendi. Türkiye’nin ise, Küresel Pasaport Endeksinde 42. sırada yer aldığı bildirildi.

Kanada merkezli finansal danışmanlık şirketi Arton Capital'in hazırladığı Küresel Pasaport Endeksinde Almanya ve Singapur vatandaşlarının 159 ülkeye vizesiz seyahat edebildiği belirtildi.  Almanya ve Singapur’u, İsveç (158) ile Danimarka, Norveç ve Finlandiya (157) izliyor.

BBC Türkçe’ye göre, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya pasaportları da 157 ülkeye vizesiz seyahat olanak sağlıyor.

-TÜRK PASAPORTUYLA 104 ÜLKEYE VİZESİZ GİRİŞ-

Bu arada, Birleşmiş Milletler üyesi 193 ülkenin sıralandığı listede 104 ülkeye vizesiz seyahat olanağını sağlayan Türk pasaportu, geçen yıla göre bir basamak gerileyerek 42'nci sırada yer aldı.

Türkiye'yle birlikte 42'nciliği paylaşan diğer ülkeler in ise Karadağ, Moldova ve Nikaragua olduğu kaydedildi.

Liste sonunda ise iç savaş ve çatışmaların yaşandığı ülkeler yer aldı. Afganistan pasaportu 24 ülkeyle, en az sayıda ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan pasaport oldu.

Pakistan, Irak ve Suriye pasaportu sahiplerinin ise sırasıyla 27, 28 ve 31 ülkeye vizesiz giriş yapabildiği açıklandı

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DÜNYANIN, EN, GÜÇLÜ, PASAPORTLARI, SAHİP, ÜLKELER, ALMANYA, VE, SİNGAPUR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv