Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 16:52 Bu haber 18845 kez okundu
 
HAL YASASI MECLİS TATİLE GİRMEDEN ÇIKIYOR
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sebze ve meyve fiyatlarında şeffaflaşmayı sağlayacak olan Hal Yasası’nın meclis tatile girmeden geçebileceğini açıkladı.
TÜRKİYE KONUŞUYOR Haberi


Bakan Tüfenkci, tarladaki ürünle raftaki ürün arasındaki fiyat farkının çok fazla olduğuna değinerek, “Tarladan domates 1 liraya alınıyor, markette 3-4 liraya satılıyor. Arada yüzde 400’e yakın bir fiyat farkı var. Bu şunu gösteriyor, demek ki arada arz zincirinde görünmeyen şahıslar ve kalemler var. Şimdi biz bunu görünür hale getirmeye çalışıyoruz. Meclis tatile girmeden bu yasayı inşallah çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Daha önceki Hal Yasası ile künyeler oluşturularak, sebze ve meyvenin kayıt altına alındığını kaydeden Tüfenkci, “Bu yasayla beraber de alış fiyatlarını; yani toptancı, komisyoncu, perakendeci ürünü ne kadara aldı ve ne kadara sattı bunun da görünmesini istiyoruz. Böylelikle aradaki fahiş kar farklarını görebilecek, denetimlerle ve tüketici baskısıyla müdahale edebileceğiz. Tüketici fiyatları görebilecek ve bunun sorgulamasını yapabilecek. Perakende sektörü alımlarında tekel oluşturuyorsa, Rekabet Kurumumuz devreye girecek” açıklamasında bulundu.

HERKES TİCARETTE KAR ETSİN, ANCAK MAKUL ORANLARDA KAR ETSİN


Tüfenkci, Hal Yasası ile sebze ve meyve fiyatlarında şeffaflaşmayı getireceklerinin altını çizerek, şu şekilde konuştu:

“Amacımız şu: herkes ticarette kar etsin, karsız ticaret olmaz, ancak makul oranlarda kar etsin. Evet, sebze meyvede fire oranı fazla ama tüketiciyi de düşünmemiz lazım. Arz içerisindeki kar marjlarını normal seviyeye çekmemiz lazım. Bu yüzden şeffaflaşmaya gidiyoruz.”

HALLERDE SOĞUK HAVA DEPOLARI OLACAK

Fireleri önlemek ve raf ömrünü uzatmak için soğuk hava depolarının hallerde bulunmasını, daha da kapsamlı olarak ürünlerin nakliyesini de soğuk hava zincirleri içerisinde yapmak istediklerini ifade eden Tüfenkci, ilerleyen günlerde bunun da çalışmasını tamamlayacaklarını belirtti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , HAL, YASASI, MECLİS, TATİLE, GİRMEDEN, ÇIKIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv