Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 20:19 Bu haber 3964 kez okundu
 
HİZB-UT TAHRİR’E BİR ‘YENİDEN YARGILANMA’ KARARI DA ERZURUM’DAN
Anayasa Mahkemesi’nin Yılmaz Çelik ve diğer iki Hizb-ut Tahrir üyesi hakkında verdiği yeniden yargılanma kararı yerel mahkemelerce de kabul görmeye başladı. Diyarbakır 7. ACM'nin Hizb-ut Tahrir’e yönelik yargı zulmüne “Dur!” demesinin ardından Erzurum 2. ACM de benzer bir karara imza attı: hükümlü üç Hizb-ut Tahrir üyesi hakkında “yeniden yargılanma” kararı verdi.
TÜRKİYE KONUŞUYOR Haberi


AYM KARARI KARŞILIK BULUYOR: HİZB-UT TAHRİR’E BİR ‘YENİDEN YARGILANMA’ KARARI DA ERZURUM’DAN

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi (ACM)'nin Hizb-ut Tahrir’e yönelik yargı zulmüne “Dur!” demesinin ardından Erzurum 2. ACM de benzer bir karara imza attı: üç Hizb-ut Tahrir üyesi hakkında daha “yeniden yargılanma” kararı verildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Yılmaz Çelik ve diğer iki Hizb-ut Tahrir üyesi hakkında verdiği yeniden yargılanma kararı yerel mahkemelerce de kabul görmeye başladı. Diyarbakır 7. ACM'nin Hizb-ut Tahrir’e yönelik yargı zulmüne “Dur!” demesinin ardından Erzurum 2. ACM de benzer bir karara imza attı: hükümlü üç Hizb-ut Tahrir üyesi hakkında “yeniden yargılanma” kararı verdi.

Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesi (AYM), Hizb-ut Tahrir hakkında verilmiş olan Yargıtay kararlarını eleştirmiş ve Hizb-ut Tahrir’in “terör örgütü” olarak kabul edilebilmesi için tutarlı gerekçelerden yoksun olduğunu belirtmişti. Yerel mahkemeler bugüne kadar, kendisine başvuran mağdur Hizb-ut Tahrir üyeleri hakkında yeniden yargılanma kararı veren AYM’nin bu kararını görmezden gelmiş ve tutuklu-hükümlü olarak cezaevlerinde bulunan 30’a yakın Hizb-ut Tahrir üyesinin tahliyesini gerçekleştirmemişti.

Fakat Diyarbakır 7. ACM’nin 25 Mart’ta verdiği karar bu süreci bozmuştu. Mahkeme heyeti tarafından oy birliğiyle alınan kararda, Anayasa Mahkemesi’nin Hizb-ut Tahrir hakkında aldığı “yeniden yargılanma” kararına atıf yapılmış ve şu ifadelere yer verilmişti:

“Anayasa Mahkemesi’nin 2014/13117 başvuru numaralı bireysel başvuru sonucu 19/07/2018 tarihli kararında Hizb-ut Tahrir isimli örgütün ne suretle terör örgütü kabul edildiğine ilişkin yeterli gerekçe bulunmadığı, değinilen Yargıtay kararlarının da yeterli gerekçeyi içermediğinden bahisle gerekçe hakkının ihlal edildiği yönünde vermiş olduğu karar, CMK 317/1 maddede kanun yollarına başvurma hakkındaki genel hükümlerin yargılamanın yenilenmesi istemi hakkında da uygulanacağına ilişkin kanuni düzenleme, tespit edilen hak ihlalinin benzer olaylara da netice olarak sirayet edebileceği hususları dikkate alınarak Diyarbakır (Kapatılan) 6. ACM’nin (CMK 250 Maddesi İle Yetkili) 2009/583 esas, 2010/570 karar sayılı kararı incelendiğinde bu kararda da örgütün terör örgütü olarak kabulüne ilişkin yeterli gerekçe bulunmadığı, sanıkların eylemlerinin ne suretle suç teşkil ettiğine dair gerekçeli açıklamaların eksik olduğu bu kapsamda söz konusu kararda da gerekçe hakkının ihlalinden bahsedilebileceği, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına ilişkin gerekçesinde söz konusu örgütün bizatihi örgüt kabul edilip edilemeyeceğine ilişkin bir belirleme bulunmamakla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü’nün cevabi yazısında ilgili örgütün herhangi bir şiddet eylemine karışmadığının bildirildiği, … silahsız terör örgütü şeklinde bir kavramın mevzuatımızda bulunup bulunmadığına ilişkin mahkemelerce bir açıklık getirilmesi gerektiği hususlarına değinildiği bu kapsamda söz konusu durumun CMK 311/1-e maddesinde belirlenen yeni olaylar veya yeni delillerin önceden sunulan deliller ile birlikte göz önüne alınması durumunda beraat yahut daha hafif cezayı içeren kanun hükmünün uygulanmasını gerektirecek nitelikte olması ihtimaline binaen sanıklar müdafinin yeniden yargılanma talebinin kabule şayan olduğu anlaşılmakla usul ve yasaya aykırı olan Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinin 31/01/2019 tarih, 2009/3 Esas sayılı ek kararının kaldırılmasına dair aşağıdaki şekilde oybirliğiyle karar verilmiştir.”

Bu kararla birlikte, Hizb-ut Tahrir yargılamalarında Anayasa Mahkemesi’nin aldığı yeniden yargılanma kararı yerel mahkemelerce değerlendirmeye alınmış oldu.

Dün (02 Nisan) de Erzurum 2. ACM’nce Hizb-ut Tahrir üyesi hükümlü üç kişi hakkında da yeniden yargılanma kararı verildi. Böylece AYM’nin Hizb-ut Tahrir üyeleri hakkında verdiği “yeniden yargılanma” kararına Erzurum 2. ACM de muvafakat etmiş oldu.

Bu karara göre; hükümlüler İsmail Kaya, Murat Genç ve Yunus Sezer hakkında “Yargılanmanın yenilenmesi ve İnfazın Durdurulması” talepleri kabul edilmek suretiyle ilgili şahısların infazları durduruldu ve yeniden yargılanma süreci başlatılması için gerekli işlemlerin yapılmasına karar verildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HİZB-UT, TAHRİR’E, BİR, ‘YENİDEN, YARGILANMA’, KARARI, DA, ERZURUM’DAN,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv