Haber Detayı
22 Nisan 2016 - Cuma 12:26 Bu haber 14439 kez okundu
 
İstanbul Sanatla Uyanıyor!
SANAT Haberi


"Uyandırma Servisi: Günaydın" konseptiyle düzenlenen 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile TEGV’in kurumsal ortaklığında çocukların ve gençlerin sanat projelerini İstanbullularla buluşturuyor.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, 19 Nisan-23 Mayıs 2016 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor. Bu yıl konsepti “Uyandırma Servisi: Günaydın” olarak belirlenen Bienal, dünya ölçeğinde çok kültürlülük temelinde bir paylaşım ortamı yaratarak, farklı coğrafyaların ve kültürlerin çocuk gözü ve estetiği ile ifade edilmesini sağlıyor.

Palet Kültür ve Sanat Eğitim Derneği (PALETDER) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen bienal, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) kurumsal ortaklığında; Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde, Beşiktaş Belediyesi, İstanbul Boğazlar Belediyeler Birliği Yerel Yönetim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü desteğiyle 450 projeyi sanatseverlere sunuyor.

“Yaratıcı yeni kuşakların yetişmesi için uygun iklim yaratmak” amacıyla 2010 yılında yola çıkan Bienal; resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, yeni medya, video, müzik, dans ve her türlü sanatsal performansın izleyici ile buluşacağı Türkiye'nin ve dünyanın en kapsamlı çocuk ve gençlik sanat organizasyonu olma özelliğini taşıyor.

Avusturya, ABD, Almanya, Danimarka, Fransa, İtalya, İsveç Hollanda, KKTC ve Suriye gibi ülkelerden de katılımın olduğu bienalde, çocuk ve gençlerin performansları ve sanatsal üretimleri; Antrepo 1, Mustafa Kemal Kültür Merkezi (MKM) Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi, Ortaköy Meydanı, Galatasaray Meydanı, Sarıyer Limanı ve Şehir Hatları Vapurları’nda izleyiciyle buluşacak. Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin diğer ayakları; 1-30 Haziran tarihleri arasında KKTC Lefkoşa’da, 24 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında ise Hatay’da gerçekleştirilecek.

İşbirliği yapılan 40'ın üzerinde STK'nın desteği ile mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, ceza ve tutukevlerinde bulunan çocuklar ve engelliler gibi dezavantajlı çocukların ve gençlerin sanat çalışmaları da izleyiciyle buluşacak. Ayrıca, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın 2010 yılında sürdürülebilir projeler çerçevesinde desteklediği ve halen devam eden tek projedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İstanbul, Sanatla, Uyanıyor!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv