Haber Detayı
08 Şubat 2017 - Çarşamba 10:47 Bu haber 4914 kez okundu
 
KHK İLE 4 BİN 464 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


 Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamındaki 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkarıldı, 17 kişi ise göreve iade edildi. KHK ile Milli Eğitim Bakanlığından 2 bin 585, Jandarma Genel Komutanlığından 893, Emniyet Genel Müdürlüğünden 417, İçişleri Bakanlığından 49 kişi kamu görevinden çıkarıldı. 242 emekli emniyet mensubunun rütbe ve hakları da alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 2 Ocak’ 2017 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulunca Anayasa ile 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanununa göre, alınan kararlar doğrultusunda hazırlanan 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete’nin son mükerrer sayısında yayımlandı.

686 Sayılı KHK ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler, kamu görevinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarıldı.

KHK ile meslekten çıkarılanlara ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacak, haklarında özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilecek. Kamu görevinden çıkarılacak kişilerin mahkumiyet kararı aranmaksızın, rütbe veya memuriyetleri alınacak ve bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeyecekler. Meslekten çıkarılanlar bir daha kamu hizmetinde istihdam edilmeyecek, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilmeyecek. Meslekten çıkarılanlar, özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak, varsa uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve müsteşar, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamayacaklar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacaklar.

-MEB’DEN 2 BİN 585 KİŞİ KAMU GÖREVİNDEN ÇIKARILDI-

Yeni KHK ile toplam 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkartıldı. KHK ile Milli Eğitim Bakanlığından 2 bin 585, Jandarma Genel Komutanlığından 893, Emniyet Genel Müdürlüğünden 417 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulundan 10, Yargıtay’dan 10, Sermaye Piyasası Kurulundan 1, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığından 2, Türkiye Radyo Televizyon Kurumundan 80, Vakıflar Genel Müdürlüğünden 2, Avrupa Birliği Bakanlığından 3, Dışişleri Bakanlığından 48, Ekonomi Bakanlığından 15, İçişleri Bakanlığından 49, Sahil Güvenlik Komutanlığından 3 asker, Kültür ve Turizm Bakanlığından 16 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Yüksek Öğretim Kurulu bünyesindeki 330 akademik personel de kamu görevinden çıkarılanlar arasında yer aldı.

-17 KİŞİ GÖREVE İADE EDİLDİ-

KHK daha önce görevden uzaklaştırılan Emniyet Genel Müdürlüğünden 2, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdarelerden 1, Kültür ve Turizm Bakanlığından 1, Milli Eğitim Bakanlığından 9, Sağlık Bakanlığından 4 personel ise göreve iade edildi. ABD’de öğrenim gören 2 kişinin de öğrencilik statüsü geri verildi.

-242 EMEKLİ EMNİYET MENSUBUNUN RÜTBE VE HAKLARI ALINDI-

OHAL kapsamında yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan ya da meslekten çıkartılan emniyet mensuplarından Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı ya da irtibatı olan 242 kişinin rütbeleri alındı. Bu kişiler görev yaptıkları teşkilata ve kamu görevlerine yeniden kabul edilmeyecek, doğrudan veya dolaylı görevlendirilemeyecek, ayrıca bunlar uhdelerinde taşımış oldukları mesleki unvanları ve sıfatlarını kullanamayacaklar ve bu unvan ve sıfatlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yaralanamayacaklar. Bu kişilerin uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacak. Bunların silah ruhsatları, emekli polis kimlikleri, gemi adamlığına ilişkin belgeleri, pilot lisansları ve ilgili pasaport birimlerince pasaportları iptal edilecek. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KHK, İLE, 4, BİN, 464, KİŞİ, İHRAÇ, EDİLDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Altını görünce her şey boyun eğer, demir kollu terazi de olsa.


SADİ
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv