Haber Detayı
14 Ağustos 2017 - Pazartesi 19:37 Bu haber 3507 kez okundu
 
MEMUR-SEN BAŞKANI YALÇIN: ALIN TERİ DÖKENE YÜZDE 3 PARAYI İŞLETENE YÜZDE 40
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


 Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin toplu sözleşmede memura 2018 ve 2019 için yüzde 3+3 olarak teklif ettiği zamma ilişkin, “Bankaların karından bahsedilen bir noktada bize maliyenin cimriliğinden pay düştü anlaşılan. Alın teri dökene yüzde 3, parayı işletene yüzde 40. Bankaların karı yedi kat enflasyonun üzerinde gözüküyor” dedi.

Memur-Sen Başkanı Yalçın, 4. Dönem Toplu Sözleşmede Genel Tekliflerin görüşüldüğü toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. “Sektöre teşvik verip bize tenkis yapan anlayışı doğru bulmuyoruz” diyen Yalçın, finans sektörünün mevcut enflasyon rakamının neredeyse yedi katı kar ettiğini belirtti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “bankaların karından” şikayetçi olduğunu hatırlattı. Yalçın, “Bankaların karından bahsedilen bir noktada bize maliyenin cimriliğinden pay düştü anlaşılan. Alın teri dökene yüzde 3, parayı işletene yüzde 40. Bankaların karı yedi kat enflasyonun üzerinde gözüküyor” diye konuştu.

Açlık sınırının yükseldiğini ve memurun alım gücünün düştüğünü söyleyen Yalçın, “Yoksulluk sınırının 4 bin 800 civarında seyrettiği ve açıklanan bütün rakamların birbirine yakın olduğu bir noktada 2 bin 405 TL ücret alan bir kamu görevlisinin en düşük devlet memuru maaşının yoksulluk sınırının yarısı kadar olduğu gözüküyor. Biz bunun yükselmesi ve bir sonraki toplu sözleşmede bu makasın tamamen kapatılmasına endeksli üç alternatif teklifle masaya gittik” dedi.

-“MASAYA GELİRKEN 3 ŞARTLI HAZIR OLARAK GELDİK”-

Toplu Sözleşme masasına gelirken 3 şartlı hazır olarak geldiklerini ifade eden Yalçın, “Birincisi yüzde 16 istemişiz. AK Parti’nin kuruluşunun 16. Yılı 2018 için. Teklifimiz karşılanmış olsaydı ‘Evet’ kartonunu kaldıracaktık. Müzakere edilebilir bir rakam ifade edilebilmiş olsaydı o zaman masada ‘Bunu müzakereye açığız sonraki teklifinizi görelim’ diyecektik. Fakat masaya gelen teklif müzakere edilmesi mümkün olmayan bir teklif. Onun için ‘Bu teklifi müzakereye kapalıyız’ yaklaşımını ortaya koyduk” diye konuştu.

-“İLERİ GİDEN TÜRKİYE’NİN GERİYE GİDEN MEMURLARI OLMAK BİZE REVA GÖRÜLMESİN”-

“Teklifi küçültenler bu saatten sonra Türkiye’yi büyütenlerle temas kursunlar” diyen Yalçın, zam teklifine itiraz etmelerinin gerekçesi olarak şunları dile getirdi:

“İleri giden Türkiye’nin geriye giden memurları olmak bize reva görülmesin. ‘Biz 2002’de aldığımızda maaş şu kadardı, şimdi bu kadar’ gibi yaklaşımlar, Türkiye’nin 2002’deki durumuyla şimdiki durumu arasında farkı da beraber ifade ederek kurulmalı. Dolayısıyla ‘enflasyona ezdirmedik’ cümlesi alım gücü hesabı yapılmadan ifade edildiği için bir illüzyona tekabül ediyor. Alım gücümüzün düştüğünü görüyoruz.

-“YENİ TÜRKİYE YORGANIN AYAĞA GÖRE BÜYÜTÜLDÜĞÜ BİR TÜRKİYE OLMALI”-

Bize ‘ayağınızı yorganımıza göre uzatın’ denilmesin. Yeni Türkiye yorganın ayağa göre büyütüldüğü bir Türkiye olmalı. Masaya görüyoruz ki refah payı olmayan bir hesap makinesi tuşuyla gelinmiş. Hesap makinesinde bu tuş yok dolayısıyla biz bu hesap makinesine yüzdelik zam, refah payı, Türk tipi Eşel Mobil Sistemini ifade eden, verilen yüzdelik zammı enflasyon aştığı aydan itibaren enflasyon farkının yansıtıldığı bir tuşun eklenmesini istiyoruz. Çünkü 2017 için aldığımız yüzdelik zamlarda ilk dönem için iki aydan sonra alınan yüzdelik zammı geçen bir enflasyon rakamıyla karşılaştık. Ve altıncı ayda yeni zam dilimi devreye girerken enflasyon farkını yansıtmayı öngören bir yaklaşım var. Aradaki geçen aylar bizden çok şey götürüyor.”

-“EŞEL MOBİL SİSTEMİ’NİN TÜRK TİPİNİ ÜRETELİM”-

Eşel Mobil Sistemi’nin Türk tipinin üretilmesi gerektiğini söyleyen Yalçın, “Enflasyon, verilen yüzdelik zammı geçtiyse, geçtiği andan itibaren enflasyon farkını yansıtalım. Memuru enflasyona karşı koruyalım. Enflasyona karşı koruyalım derken zammın enflasyon kadar olması demek, memurun maaşının stabil tutulması demek. Bunu asla istemiyoruz. Türkiye ekonomisinin büyüdüğü, ilk çeyrekte büyüme rakamlarının ifade edildiği bir ortamda, yıllık büyümenin hedeflendiği ve önümüzdeki yıllar için büyüme öngörülerinin şimdiden yazıldığı bir ortamda bize büyüme rakamlarının yüzde 50’si kadar zammın yansıtılması gibi bir teklifimiz var. Bunun hesap makinesinin tuşlarından birisi olması gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

-“MASADAN UZLAŞININ ÇIKMASI, KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ ÇİFTE BAYRAM ETKİSİ YARATIR”-

Masada uzlaşının olması gerektiğinin altını çizen Yalçın, “Onun için hükümetin bizi test etmek yerine hesap makinesinin tuşlarını kontrol etmesini daha kolay olduğunu, daha doğru olduğunu düşünüyorum. Onun için bu masadan uzlaşının çıkması, kurban bayramı öncesi çifte bayram etkisi yaratır. Buna Türkiye’nin ihtiyacı var. Buna kamu görevlilerinin ihtiyacı var. Onun için ben şimdiden tatsız cümle kurmak istemem. Makinanın tuşları değişir, yeni teklif gelir, kapımız açık, cebimiz açık” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MEMUR-SEN, BAŞKANI, YALÇIN:, ALIN, TERİ, DÖKENE, YÜZDE, 3, PARAYI, İŞLETENE, YÜZDE, 40,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv