Haber Detayı
02 Mayıs 2015 - Cumartesi 18:59 Bu haber 11570 kez okundu
 
ORHUN ANITLARI POLEMİĞİ: MHP YAZILI AÇIKLAMAYLA TEPKİ GÖSTERDİ
SANAT Haberi


 

-Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Osmaniye’de Orhun Anıtları’nın yeniden düzenlemesini AK Parti iktidarının yaptığını açıklaması polemik yarattı. MHP’den akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, “Davutoğlu’nun Orhun Vadisi’nde yer alan bütün değerli tarihî bakiyenin kültürümüze kazandırılması için yapılan atılımları yok sayması, buna karşılık Orhun Abideleri’ne giden yolu asfaltlatmakla övünmesi, cinlikten de öteye üçkâğıtçılıktır” denildi.

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Osmaniye’de Orhun Anıtları’nın yeniden düzenlemesini AK Parti iktidarının yaptığını açıklaması polemik yarattı. MHP’den akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, “Ahmet Davutoğlu’nun; 57. hükûmet döneminde TİKA vasıtasıyla Orhun Abideleri’nin bulunduğu alanın yeniden düzenlenmesi ve Orhun Vadisi’nde yer alan bütün değerli tarihî bakiyenin kültürümüze kazandırılması için yapılan atılımları yok sayması, buna karşılık Orhun Abideleri’ne giden yolu asfaltlatmakla övünmesi, cinlikten de öteye üçkâğıtçılıktır” denildi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın yazılı açıklamasında “Kaçak Saray Mukimi Tayyip Erdoğan’ın çömezi Ahmet Davutoğlu, bugün Osmaniye’deki parti mitinginde çalgıcı davulu gibi dom dom öterek MHP’ye sataşmıştır. Davuloğlu; MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin seçim bölgesi olan Osmaniye’de partimizin gücünü bildiği için olanca marifetini göstererek milliyetçilik şampiyonluğu yapmaya kalkışmıştır” dedi.

Konuşmalarını “kuru gürültüden ve tümen tümen palavradan ibaret” şeklinde nitelediği Davutoğlu’nun, başı sıkıştığı için burada Orhun Abideleri’ne sarıldığını kaydeden Yalçın, “İşine gelince İslami değerleri seçim ve propaganda malzemesi yapmaktan çekinmeyen AKP’nin genel başkanı, şimdi de İslamiyet öncesi kültür değerlerimizi istismar ederek oy avlamaya çalışmaktadır. Çünkü partisi her geçen gün kan kaybetmekte ve oyları da erimektedir” dedi.

Yalçın, “Ahmet Davutoğlu’nun; 57. hükûmet döneminde TİKA vasıtasıyla Orhun Abideleri’nin bulunduğu alanın yeniden düzenlenmesi ve Orhun Vadisi’nde yer alan bütün değerli tarihî bakiyenin kültürümüze kazandırılması için yapılan atılımları yok sayması, buna karşılık Orhun Abideleri’ne giden yolu asfaltlatmakla övünmesi, cinlikten de öteye üçkâğıtçılıktır. Orhun Abideleri’nin yolunu yapmakla milliyetçi olunsaydı, Osmanlı döneminde Hicaz Demir Yolunu yapan Almanların topluca İslam’ı kabul etmeleri icap ederdi” iddiasında bulundu.

AKP’nin programında ne de onu kuranların gönlünde ve yüreğinde milliyetçiliğin bulunmadığını iddia eden Yalçın, “Bilakis AKP’nin kurucuları düne kadar Yusuf el Kardavilerin, Seyyit Kutupların eserlerini kasıtlı olarak yanlış çevirip genç nesilleri milliyetçilik düşmanlığıyla zehirleyenlerdir. Bir başka millete zulmetmek anlamına gelen ‘asabiyet’ kelimesini bu kitaplarda kasıtlı olarak ‘milliyetçilik’ şeklinde gösterip ‘Milliyetçiliğe davet eden, onun savaşan ve ölen bizden değildir’ diye yalan hadisler uyduranlar da bunlardır. Milletini sevmeyi İslam dini bile teşvik ederken bu sapkın inancın başmimarlarının dizinin dibinde yetişen Tayyip Erdoğan’ın ‘Milliyetçiliğin her türlüsü ayaklarımın altındadır’ dediği henüz unutulmamıştır” görüşlerini savundu.

MHP’li Yalçın, iddialarını “Davutoğlu, Kaçak Saraydaki efendisinin kendisine tembihlediği tekerlemeleri her gittiği yerde tekrarlamaktadır. Bunlardan biri de 2002’de ekonominin batakta olduğu ve kendilerinin 13 yılda bunu düzelttiği yalanıdır. Bugün konuşma yaptığı Osmaniye’de tarım oldukça yaygındır. Ama Osmaniyeli bile patatesi bu sene 5 liraya alabilmektedir” diye sürdürdü.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Kuvvetini mazluma karşı değil, zalime karşı kullan…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv