Haber Detayı
28 Ağustos 2017 - Pazartesi 10:46 Bu haber 3612 kez okundu
 
PALANDÖKEN VELİLERİ KORSAN SERVİSLER KONUSUNDA UYARDI
EĞİTİM Haberi


 Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kurban bayramından sonra yeni eğitim öğretim döneminin başlayacağını belirterek, “İlgili meslek odasına kayıtlı olmayan servis araçları tercih edilmemelidir. 60 binin üzerinde meslek odasına kayıtlı servis mevcut. Veliler çocuğunu kayıtlı servis şoförlerine emanet etmeli” dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, kurban bayramı sonrası yeni eğitim ve öğretim yılına ait telaşın başlayacağından korsan servislere karşı velileri uyardı. İzmir'de, 3 yaşındaki Alperen Sakin’in, 9 saat kreş servisinde bırakılması sonucu hayatını kaybetmesiyle korsan servisler kamuoyunun gündemine gelmişti. Yeni eğitim öğretim yılının kurban bayramından sonra başlayacak olduğunu hatırlatan Palandöken, “Çocuklarımız ülkemizin geleceğidir. Onların güvenliğinden hepimiz sorumluyuz. İlgili meslek odasına kayıtlı olmayan servis araçları tercih edilmemelidir. 60 binin üzerinde meslek odasına kayıtlı servis mevcut. Veliler çocuğunu kayıtlı servis şoförlerine emanet etmeli” ifadelerini kullandı.

-“ÇOCUKLARINIZI MESLEK ODASINA KAYITLI SERVİSLERE VERİN”

Piyasada ilgili meslek odalarına kayıtlı olmayan okul servis araçlarının hayli fazla olduğunu belirten Palandöken, servis seçiminin önemini “Veliler daha uygun fiyat olsun ya da şu kişi nasılsa tanıdık diye düşünerek rastgele bir servis aracı ile anlaşıyor. Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. Onların başına herhangi bir şey geldiğinde servis aracı kimin üzerine kayıtlı, şoför kimdir her şeyi öğrenebilmek ve işlem yapabilmek için mutlaka ilgili meslek odasına kayıtlı araçlar tercih edilmelidir” şeklinde açıkladı.

-“ÖĞRENCİLER SERVİSE REHBER ÖĞRETMEN EŞLİĞİNDE İNİP BİNMELİ”-

Bu alanda servis aracı şoförü ulusal meslek standardının 2013 yılında hazırladıklarını ve bu standardın Resmi Gazetede yayınlandığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Söz konusu ulusal meslek standardı ile mesleğin tanımı yapıldı. Buna göre, öğrenciler servis araçlarına rehber personel eşliğinde bindirilerek yaş gruplarına ve fiziksel özelliklerine göre oturtulacak, her öğrencinin emniyet kemeri takması sağlanacak. Servis aracı şoförü trafikte kurallara uygun bir şekilde güvenli bir sürüş gerçekleştirecek. Öğrenciler rehber personel yardımıyla araçtan indirilecek.  Servis aracı şoförü öğrencileri araçtan indirdikten sonra araçta unutulan malzeme olup olmadığını kontrol edecek, öğrenciler servis aracına alınırken mevcut listeye göre öğrenci sayısının tam olup olmadığı kontrol edilecek. Servis aracı şoförleri ilgili meslek kuruluşları tarafından verilecek eğitimleri de takip etmekten sorumlular. İlgili kurumlar okul servis araçlarına ilişkin yapacakları düzenlemelerde, servis aracı şoförü ulusal meslek standardını göz önüne almaları gerekiyor.”

-“VELİLER ÇOK DİKKATLİ VE UYANIK OLMALI”-

Yardımcı personeli bulunan ve ilgili mesleki odaya kayıtlı olan 60 bin civarı servis aracı bulunduğunu da bildiren Palandöken, “Bu araçların dışında korsan olarak faaliyette bulunanları emniyet yetkilileri de sürekli denetim yaparak kontrol altında tutmalı. Yakın zamanlarda meydana gelen ve herkesi derinden üzen, küçük bir çocuğun ölümüne sebebiyet veren korsan servisçi olayı gibi olaylar tekrar etmemeli. Veliler çok dikkatli ve uyanık olmalı. Anlaştığı servisin odaya kayıt belgelerini görmek için ısrar etmeli” açıklamasında bulundu. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PALANDÖKEN, VELİLERİ, KORSAN, SERVİSLER, KONUSUNDA, UYARDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Çoban uyudu mu kurt emin olur.


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv