Haber Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 22:08 Bu haber 3269 kez okundu
 
Rusçayı sevdik. Rusça sözlük satışlarında artış var.
Türk Rus ticari, sosyal, kültürel, turizm faaliyetleri, evlilikler artınca Türkler Rusça öğrenmeye başladı. Seyahat ve Gündelik hayatta konuşup anlaşmak için, gençler, ihracatcılar, turizm, eğitim için Rusya’ya gidenler Rusça sözlüklere bakıyor. Dünyada 277 milyon insan Rusça konuşuyor. Türkiyenin ticari işlemi milyarlarca doları buluyor.
EĞİTİM Haberi


21. yüz yılda politik açıdan da önemli dil olan Rusça, Birleşmiş Milletlerin (BM) resmi dillerinden biri.

DÜNYADA 277 MİLYON KİŞİ RUSÇA KONUŞUYOR.

Dursun BORAN’ ' ın haberine göre. Artan Rusya sözlük talebi karşısında İstanbul Cağaloğlu’nda ki Bilge Yayıncılık Langenscheidt’nin 2. Baskısını yaptı. Başta Atatürk Hava Alanı Dış Hatlar Gidişdeki kitapcılar olmak üzere, diğer hava alanlarında Türkçe-Rusça Konuşma ve Seyahat Rehberi çok satan kitaplar arasında.

Ön sözünü Doç.Dr. Emine İnanır’ın yazdığı sözlük 290 sayfa. Oldukça temiz ve renkli baskı. Yayınevi Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Korhan Mürselin. İlgi gören başta Rusça ve Almanca, İngilizce, İtalyanca ile diğer sözlükleri internetten sipariş ile aynı gün kargoya verdiklerini anlatıyor.

Star TV E. Haber ve Protokol Müdürü BORAN haberinde, Dilbilgisi ve düzeltmeyi Doç. Dr. Emine İnanır. Yayına hazırlama işlemini Prof. Dr. Cemal Yıldız, Dr. Erol Hacısalihoğlu yaptı. Rusça sözlüğün kapağını Emre Oksal hazırladığını anlatıyor.  

32 HARFİN OLDUĞU RUSÇA’DA BAZI KELİMELER.

Merhaba: Zdrastvuyte / Privet.    Günaydın: Dobraye utra

İyi akşamlar : Dobrıy veçyer.       İyi Geceler:  Spakoynay noçi

Nasılsınız: Kak pajivayete.           Teşekür ederim: Spasiba

Adınız nedir ? Kak vas zavut.        Benim adım: Minya zavut

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Rusçayı, sevdik., Rusça, sözlük, satışlarında, artış, var.,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv