Haber Detayı
25 Haziran 2016 - Cumartesi 17:24 Bu haber 13218 kez okundu
 
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI: BİR YILDA 65 BİN KİŞİ UYUŞTURUCUDAN KURTULMAK İSTEDİ
SAĞLIK Haberi


Sağlık Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre ALO 191 hattı, kurulduğu 8 Temmuz’dan bu yana 65 bin çağrıya cevap verdi. Yapılan çağrıların yüzde 72’si erkekler, yüzde 28’i kadınlar tarafından yapıldı. Hattı arayanların yüzde 78’i tedavi talep etti.

ANKA’nın Sağlık Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre, bakanlığın uyuşturucu ile mücadele kapsamında kurduğu ALO 191 hattı, kurulduğu 8 Temmuz 2015 ile 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında 65 bin 680 çağrı karşıladı. Çağrıların yüzde 72’si erkekler, yüzde 28’i kadınlar tarafından yapıldı. Hattı arayanların yüzde 78’i tedavi talep etti.

191 Hattı’ndan hizmet alanların yüzde 78,2’si tedavi talebi, yüzde 5,8’i destek isteyen aile veya bağımlı tarafından, yüzde 2,8’i AMATEM/ÇEMATEM hizmeti, yüzde 2,3’ü 18 yaş altı madde kullanımıyla ilgili şüphe veya tedavi talebi, yüzde 2,8’i zorunlu tedavi, yüzde 1,8’i maddeler hakkında bilgi almak, yüzde 2,1’i sosyal güvence, yüzde 1,6’sı acil durum, yüzde 0,6’sı şikayet, yüzde 0,4’ü denetimli serbestlik, yüzde 0,1’i araç kullanımı, yüzde 0,1’i eğitim talebi, yüzde 0,6’sı madde kaçakçılığı satışı veya kullanımı ihbarı, yüzde 0,2’si tedavi sonrası talep, yüzde 0,2’si şiddet durumu, yüzde 0,4’ü teşekkür sebebiyle aradı.

-ALO 191 HATTI-

ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, önleme, tedavi ve rehabilitasyon mekanizmalarını destekleyerek güçlendirecek şekilde organize edildi. Hattın amacı temelde hem henüz maddeyle tanışmamış kitlelerin, özellikle gençlerin, hem de madde kullanımı olan ancak bağımlı hale gelmemiş bireylerin korunmasını hedefliyor. ALO 191 8 Temmuz 2015’te, 7 gün 24 saat çalışma prensibiyle hizmet vermeye başladı.

Sağlık Bakanlığı kaynakları, uzmanlardan eğitim alan danışma hattı çalışanlarının, uyuşturucu kullandığını beyan eden kişilere önce bağımlılık risk değerlendirmesi yaptığını belirterek süreci şöyle anlattı:

“Danışma Hattında; risk değerlendirmesi sonucunda, düşük ve yüksek riskli bireyler belirlenmektedir. Düşük riskli çıkan kişiler aile hekimlerine, psikiyatri servislerine veya ayakta tedavi merkezlerine, öğrenci ise okulundaki rehberlik servislerine yönlendirilmektedir. Yüksek riskli çıkan kişilere kullandığı uyuşturucu madde hakkında bilgi verilip, tedavi için motivasyonel görüşme yapılarak psikiyatri servisine veya ayakta tedavi merkezlerine ve AMATEM’e yönlendirme yapılmaktadır. Acil sağlık yardımı isteyen çağrılarda ise kişilerin doğrudan 112’yi araması istenmekte, aynı zamanda kişiden gerekli bilgiler alınarak 112 ile irtibata geçilmektedir.

-“ÇOCUKLARINDAN ŞÜPHELENEN EBEVEYNLERE ÇOCUKLARINA NASIL YAKLAŞMALARI GEREKTİĞİ ANLATILIYOR”-

Çocuklarından şüphelenen ebeveynlerden gelen aramalarda, çocuğun kullandığı madde bilgisi alınmaktadır. Maddenin özellikleri ve kişi üzerindeki etkileri konusunda aileye bilgi verilerek madde kullanan çocuğun yaşına göre nasıl yaklaşılması gerektiği anlatılmaktadır. Bağımlılık süreci ve tedavi hakkında aileye genel bilgi verilerek bu süreçte ailenin de destek alması önerilerek psikiyatri servislerine yönlendirilmektedir. Çocuğun tedavi öncesi, süreci ve sonrasında okul ve sosyal hayatının düzenlenmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verilip, varsa okulunun, yoksa en yakın okulun rehberlik servisi ile irtibata geçmesi sağlanmaktadır.

Yakınlarının madde kullanımından şüphe duyan kişilere madde kullanımında görülebilecek davranış değişiklikleri, duygu durumu değişiklikleri, fiziksel etkileri hakkında bilgi verilmektedir. Madde kullanımında oluşabilecek şiddet, gasp, istismar gibi vakalarda yürütülebilecek yasal süreçler konusunda bilgilendirme yapılmaktadır. Gerektiği durumlarda sulh hukuk mahkemelerine dilekçe ile başvuru yapabilecekleri söylenmektedir. Konu hakkında başvurabilecekleri diğer kurumlar hakkında da bilgilendirme yapılmaktadır.

-“BAKANLIK BİR YIL DESTEK VERİYOR”-

Tedavi sürecinde olan kişilere de gerektiği durumlarda psikososyal destek verilmektedir. Bağımlılık hastalığının tedavi edilebilirliği ve kişiye yardımcı olabilecek davranış değişikliklerinden bahsedilmektedir. Bilimsel olarak kullanılan görüşme teknikleri ile kişi rahatlatılmaya çalışılmakta ve tedavisini bırakmamasına yönelik diyaloglar kurulmaktadır. Kişinin talep etmesi halinde operatörler aracılığıyla kendisi için en uygun polikliniklerden randevusu alınmaktadır. Randevusu alınan kişiler, geri dönüş aramalarıyla bir yıl boyunca desteklenmektedir. Danışma hattı tarafından, kişinin sisteme dahil olmasını müteakiben tedavi sürecinde isteyen kişi 1. Hafta, 15 gün. 1. Ay, 3. Ay, 6. Ay ve 12. Ayın sonu olmak üzere yılda en az 6 defa aranarak tedavi sürecinde destek olunmaktadır. Bu aramalarla motivasyonlarının artırılması sağlanmaktadır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SAĞLIK, BAKANLIĞI, AÇIKLADI:, BİR, YILDA, 65, BİN, KİŞİ, UYUŞTURUCUDAN, KURTULMAK, İSTEDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv