Haber Detayı
25 Ağustos 2018 - Cumartesi 12:18 Bu haber 1806 kez okundu
 
SULTAN MURAT YAYLASI TEMİZLENDİ
İLLERDEN Haberi


Geçtiğimiz günlerde Trabzonlu gazetecilerden DERNEKPAZARI GAZETESİ Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Falcı'nın sosyal medyada paylaştığı , ÇAYKARA GÜNDEM GAZETESİ'nin manşetten verdiği ve Genel Yayin Yönetmeni KEMAL ÇUMAN'ın köşe yazısında dikkat çektiği Yayla Şenliği sonrası "ÇEVRE KİRLİLİĞİ" konusuna duyarsız kalmayan yetkililer harekete geçti.
 
Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok'un yaptığı açıklama ve görseller ile desteklenen haberlere göre yerli ve yabancı turistlerin akın ettigi  SULTAN MURAT YAYLASI'nda temizlik ekiplerince hijyen saglandı.
 
Bilindiği gibi YAYLA ORTASI ŞENLİKLERİ "7 Ağustos Sultanmurat Yayla Ortası Kalabalığı” tarihi şartlar içinde oluşmuş ve günümüze kadar bir gelenek olarak gelmiş bir buluşmadır. Bu yıl insan seli yaşanan etkinliğe yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.
 
Rumi takvime göre 7 Ağustos, miladi takvime göre ise 20 Ağustos tarihine denk gelen gün etkinlik düzenlenir.
 Öncelikle Sultanmurat havzasındaki yaylalar , Çaykara, Dernekpazarı, Of, Sürmene, Köprübaşı ilçelerinden yoğun olarak, Trabzon’un diğer ilçeleri, Gümüşhane ve Bayburt köy ve yaylalarından olmak üzere insanlar kalabalık bir sayıda Sultanmurat’a gelir ve burada kültürel, ticari ve insani paylaşımlarda bulunur. 
Yöre kültürü için marka değeri olan bu şenliklerin ne zaman başladığı tam olarak bilinmemektedir.
 
SULTAN MURAT YAYLASI İSMİNİ NERDEN ALIR?
 
IV. Murat 1635 yılında İran seferinden dönerken ordusuyla bu yaylada konaklayarak Cuma namazını kılmış ve birkaç gün burada konaklamış olmasından dolayı birkaç yaylanın merkezinde olan bu yaylaya “Sultanmurat” ismi verilmiştir.
Çaykara İlçe merkezinden 17 Km. güneybatıda ve denizden 2000 m. yükseklikte bulunan bu yaylada ayrıca I. Dünya Savaşı Rus ordularına karşı savaşan Osmanlı ordularının bir şehitliği vardır. 
Burada bir subay ve 70 er olmak üzere 71 Mehmetçik Rus askerleriyle savaşarak şehit düştüğünden bu tepeye “Şehitler Tepesi” ismi verilmiştir.
 
SULTAN MURAT YAYLASI NEREDE ? 
 
Trabzon ili Çaykara ilçesine 25 km. mesafede olan ve Aydıntepe'nin 54 km. kuzeybatısında bulunan Sultanmurat yaylasında turist ve yerli halkın rahatı için elektrik, içme suyu , lokanta, manav , hediyelik eşyacı , çayocakları , otel bulunmaktadır. 
 
I. Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl 26 Haziranda düzenlenen şenliklerde binlerce insan ziyaret etmektedir.
 
kaynak: Dernekpazarı gazetesi Çaykara Gündem gazetesi
 
haberi derleyen: Medya-24 MURAT GENÇ
 
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SULTAN, MURAT, YAYLASI, TEMİZLENDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Allah'a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv