Haber Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 00:36 Bu haber 353 kez okundu
 
Trump, Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro ile görüşecek
Washington/Şarku’l Avsat
DÜNYADAN Haberi


 

ABD Başkanı Donald Trump bugün Beyaz Saray’da Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile bir araya gelecek.

Trump ve Bolsonaro arasında gerçekleştirilecek ilk görüşmede, Beyaz Saray’da bir iş yemeği, çalışma toplantısı ve ortak basın toplantısı düzenleneceği ifade edildi. Her iki başkan sosyalizmin tehlikesini sürekli olarak vurgularken, Venezuela'da kendisini geçici Devlet Başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun Devlet Başkanı Nicolas Maduro üzerindeki baskıyı arttırmasını talep ediyor.

Trump ve Bolsonaro arasında yapılacak görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi bekleniyor. Ayrıca Brezilya tarafından dün yapılan açıklamada, ABD’nin Brezilya’da bulunan Alcantara Uzay Merkezi’nden roket ateşlemesine izin vereceği belirtildi.

Ziyaret, Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında gerçekleşen ve başarısızlıkla sonuçlanan Hanoi zirvesinin ardından gelirken Kongre’nin Meksika sınırına duvar inşa edilmesi yönündeki kararı da iki liderin masasındaki bir diğer önemli konu olacak.

'Brezilya'nın Trump'ı' olarak tanınan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkesindeki seçim kampanyası sırasında ABD Başkanı Trump ile arasındaki benzerlikleri vurgulamıştı. Geçtiğimiz Ocak ayında iktidara gelen Bolsonaro, ülkesinin her zaman geleneksel diplomatik çizgisine aykırı olarak ABD’ye açıkça destek verdiğini belirtti.

Öte yandan Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği ABD'de Merkezî İstihbarat Teşkilatı’nı (CIA) ziyaret etti.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Trump,, Brezilya, Devlet, Başkanı, Bolsonaro, ile, görüşecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Affetmek, zaferin zekâtıdır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv