Haber Detayı
14 Nisan 2016 - Perşembe 09:52 Bu haber 14597 kez okundu
 
YEŞİLAY'DAN 5 BİN KİŞİYE BAĞIMLILIK EĞİTİMİ
SAĞLIK Haberi


 

ANKARA(ANKA) - Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye'de ilk kez bağımlılıkla mücadelede, önleme temelli bir eğitim programını, şubeleri vasıtasıyla hayata geçiriyor.

TİP-2 Projesi kapsamında Yeşilay Ankara Şubesi, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) çerçevesinde, bağımlılıkla mücadelede etkin bir eylem planını hayata geçirmek amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İl Hayatboyu Öğrenme Şube Müdürlüğü ve İl Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü işbirliğiyle, başta İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının İl Müdürlükleri, Yerel Yönetimler ile bir araya gelerek, ilave eğitim ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla bir takvim oluşturuldu. Eğitim takviminde Eylül ayına kadar tüm ilçelerdeki okul aile birlikleri, okul çalışanları, kantinciler, okul servis görevlileri ve gönüllü velilerin katılım sağlayacağı eğitimlerin gerçekleşmesine, Eylül ayından sonra da İlçelerde muhtarlar ve muhtarlık mütevelli heyetine ve din görevlilerine yönelik eğitimlerin gerçekleştirilmesine karar verildi.

25 Şubat 2016 tarihinde, Vali Yardımcısı Ayhan Çiftarslan başkanlığında toplanan İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu'na komisyonca katılım sağlanarak, TBM TİP 2 Projesi anlatıldı. Komisyonda yer alan kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak TBM eğitimlerinin verilebileceği belirtildi.

-ANKARA'NIN 25 İLÇESİNDE BİRDEN DÜZENLENECEK-

Ankara'nın 25 ilçesinde düzenlenecek eğitimler için, ilçe yöneticileriyle dört grupta düzenlenen toplantılarda, eğitimlerin Nisan ayı içinde başlatılmasına karar verildi ve ilk etapta duyuru ve bilgilendirme afişleri ile öntest ve sontest anket formları hazırlanarak ilgili İlçe Milli Eğitim yetkililerine teslim edildi.

-5 BİN KİŞİYE BAĞIMLILIK EĞİTİMİ-

Daha önce TBM eğitimleri almış rehber öğretmenlerin görevlendirilmeleri sonucu, verilecek eğitimler ile yaklaşık 5 bin kişinin bağımlılık konusunda bilgilendirilmesinin amaçlandığını belirten Hayatboyu Öğrenme Şube Müdürü Yalçın Zerdali, "Bu proje ile, bağımlılık konusunda bir farkındalık yaratarak, çocuklarımızı her türlü bağımlılıklardan uzak tutmayı amaçlıyoruz. Ayrıca, daha önce TBM eğitimi almamış rehber öğretmenlerin yetiştirilmesi için yeni bir seminer düzenleyerek,  her okula bir TBM formatörü kazandırmayı planlıyoruz" dedi.

-TBM EĞİTİM METERYALLERİ YEŞİLAY BİLİM KURULU TARAFINDAN HAZIRLANMAKTADIR-

Ankara'daki organizasyonu gerçekleştirecek olan Yeşilay Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak ise; "TİP 1 Projesi ile daha önce öğrencilere ulaştık. TİP 2 ile de toplumun diğer kesimi olan büyüklere ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu eğitimler öncesi ve sonrasında katılımcılara TBM yetişkin anketleri uygulanarak, değerlendirmeye tabi tutulacak ve nihai raporların oluşturulması sağlanacaktır. Eğitim programında kullanılacak tüm içerikler, Yeşilay Bilim Kurulu içinde bulunan profesyonel uzman kadro tarafından, kanıta dayalı ve modüler olarak hazırlanmıştır. TBM Uygulayıcı Eğitim Programı, ülke genelinde bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı ve sistematik hizmet içi eğitim programı özelliğini taşımaktadır. Umarım, yakın zamanda bu projeyi tamamlayarak daha fazla insanımıza ulaşırız. Bizimle işbirliğinde bulunan Milli Eğitim yetkililerine, muhtarlarımıza ve din adamlarımıza şimdiden teşekkür ediyoruz" diyerek, uygulamanın zaman içerisinde ülkemizin tamamında uygulanacağı bilgisini verdi. (ANKA)

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YEŞİLAY'DAN, 5, BİN, KİŞİYE, BAĞIMLILIK, EĞİTİMİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv